Objawy choroby Huntingtona

www.katdziecka.com.pl www.problemyindustrializacji.net.pl http://www.klinikiserca.pl/oferta/diagnostyka-obrazowa/tomografia-komputerowa-tk

Choroba Huntingtona jest bardzo podstępna i trudna do zdiagnozowania na samym początku. Występuje dosyć rzadko, dlatego jej rozpoznanie jest zazwyczaj opóźnione.

Jednym z pierwszych objawów mogą być niewytłumaczalne zmiany w nastroju. Chory jest rozdrażniony, apatyczny, może także dostawać ataków złości, po których następuje depresja. Zmiany zwyrodnieniowe, jakie zachodzą u osób cierpiących na chorobę Huntingtona obejmują obszary odpowiedzialne za intelekt, dlatego też wczesne symptomy mogą powodować trudności w uczeniu się, przypominaniu starych rzeczy lub w podejmowaniu decyzji. Mogą wystąpić także problemy w pisaniu lub w prowadzeniu samochodu. U niektórych choroba może zacząć objawiać się także niekontrolowanymi ruchami palców, stóp, twarzy czy tułowia. Ruchy te najczęściej nasilają się przy napięciach emocjonalnych.

Zaburzenia ruchowe towarzyszą zazwyczaj większości chorych. W niektórych przypadkach mogą natomiast przybrać formę problemów z równowagą lub stwarzać pozory zwykłej niezdarności, gdyż chorzy mają trudności z chodzeniem, potykają się i upadają.